TBAWA Mount-Bryson Meritorious Award Recipients

TBAWA Meritorius awards are given to individuals nominated by their club who have given their club or tee-ball in general outstanding service and subsequently approved by the TBAWA committee. 

In 2022 the Award was renamed to the Mount-Bryson Meritorious award in Honour of Dianne and Greg Mount-Bryson who have given incredible and dedicated service to Teeball in WA over many many years.

Congratualtions to all winners, and thankyou for your dedicated service to Teeball.

 

YearNameClub
2024Lachlan De HaasMorley Eagles
2024Sair TurbuttNorth Coast
2024Tara JohnsPeel
2024Cara PurcellRockingham Raptors
2024Tim BoekhoornWembley
2023Desree von BergheimCarine Cats Ball Club
2023Abigail StoneKalamunda Rangers
2023Andre ChurtonMelville Mariners
2023Sue DyePerth Cubs
2023Natasha OlsenYangebup Knights Junior Ball Club
2023Cliff MahauarikiYangebup Knights Junior Ball Club
2023Darryl “Mocka” OlsenYangebup Knights Junior Ball Club
2022Jeff ToonByford Bushrangers
2022Liam CunningTBAWA
2021Adrian SingorCanning Cougars
2021Mel SingorCanning Cougars
2021Deb TaylorCloverdale Comets
2021Andrew OsbourneSwan Districts
2020Anthony CarterNorth Coast
2020Elizabeth BarberNorth Coast
2020John Van Emmerloot (Jnr)Swan Districts
2019Matt GauntStirling Apache
2019Aaron BeesonStirling Apache
2019Renea BatemanTom Price
2018Nicolas VakatiniBelmont
2018Phil LewisBelmont
2018Marcus GianattiByford
2018Kellie WhiteByford
2018Sarah BurgessKwinana
2018John RibbonsStirling Apache
2017Olivia MayoCloverdale Comets
2017Tracey WorrallKwinana
2017Robert CrederoMorley Eagles
2017Lesley BoekemanStirling Apache
2017Rex WestTBAWA
2017Peter MaysTBAWA
2017Sue Clifton-JamesYangebup Knights Junior Ball Club
2017Kaela GibbYangebup Knights Junior Ball Club
2017Tabitha BondYangebup Knights Junior Ball Club
2016Annaleisse ARNDTKalamunda Rangers
2016Ramone GLASGOWNorth Murray
2016Mark BELSTEADNorth Murray
2016Jenny ISLESThornlie
2016Heidi D’UVAWanneroo/Joondalup
2016Gabby D’UVAWanneroo/Joondalup
2016Tatum ROBINSONYangebup Knights Junior Ball Club
2016Troy LEGERSTEEYangebup Knights Junior Ball Club
2015Greg KingKwinana Districts Diamond Sports Ass
2015Vanessa ShawKwinana Districts Diamond Sports Ass
2015Harmony CrouchRockingham Raptors District Tee-Ball
2015Mitchell WhalanStirling Apache Tee-Ball Club
2015Brendon PiesseStirling Apache Tee-Ball Club
2015Tim BeattieWembley Tee-Ball Association
2015Greg OdgersWoodlands Teeball Club
2015Veronica RoweYangebup Knights Junior Ball Club
2015Andrew HeadYangebup Knights Junior Ball Club
2014Natalie & Ken MartinNewman Teeball Association
2014Andrew ParsonsNewman Teeball Association
2014Toni & John RibbonsStirling Apache Tee-Ball Club
2014Alison & Mark MurphyStirling Apache Tee-Ball Club
2014Leanne LudinSwan Districts
2014Nino SperaWembley
2014Jordan CaponeYangebup Knights Junior Ball Club
2013Gary ArnellAK Strikers
2013Ian DaviesCarine Cats Ball Club
2013Leonie HunterCarine Cats Ball Club
2013Geraldine ParsonsNewman Teeball Association
2013Samantha MaddernStirling Apache Tee-Ball Club
2013Larissa BroughtonStirling Apache Tee-Ball Club
2013Roger TyersStirling Apache Tee-Ball Club
2013Anne CoumbeStirling Apache Tee-Ball Club
2013Leah ChristieThornlie
2013Rick MooreWoodlands Teeball Club
2013Steve RoweYangebup Knights Junior Ball Club
2013Karen GibbYangebup Knights Junior Ball Club
2012Russell BerrimanCarine Cats Ball Club
2012Tanya TakayamaCarine Cats Ball Club
2012Tam & Wayne SheldonYangebup Knights Junior Ball Club
2012Jim IvesterYangebup Knights Junior Ball Club
2011Cheyenn ThomasAK Strikers
2011Jann BoltonCanning Cougars
2011Anneleis FullerCarine Cats Ball Club
2011Jeremy GibbSecret Harbour Pirates
2011Sue GibbSecret Harbour Pirates
2011Marco CaponeYangebup Knights Junior Ball Club
2011Sue GliddonYangebup Knights Junior Ball Club
2009Narelle BrownBelmont
2009Mitch BoltonCanning Cougars
2009Amanda PeacockCanning Cougars
2009Jo HudsonCity Beach
2009Craig HudsonCity Beach
2009Janine WoodsCity Beach
2009Geoff WoodsCity Beach
2009Julie ButterworthCity Beach
2009Duncan ButterworthCity Beach
2009Gwen MoradayCloverdale Comets
2009Gary DaviesCloverdale Comets
2009Trevor BallantyneForrestfield
2009Carolyn MartinForrestfield
2009Darryl MartinForrestfield
2009Carol WilliamsHedland
2009The Luckens FamilyRockingham Raptors
2009The Walton FamilyRockingham Raptors
2009Bob JackWest Stirling
2009Raelene IzettWest Stirling
2009Paul ClarkeWest Stirling
2009Gavin HassettWest Stirling
2009Kylie CareyWoodlands Teeball Club
2009Lauren MaloneYangebup Knights Junior Ball Club
2008Robert SmithBelmont
2008Shellie FazioCanning Cougars
2008Rick BlakistonCanning Cougars
2008Ian CookEast Fremantle
2008Trevor BallantyneForrestfield TBAWA
2008Steve Mount-BrysonMandurah
2008Alan LeeNorth Coast
2008Muriel LeeNorth Coast
2008Dave StaffordNorth Coast
2008Bob MoffittYangebup Knights Junior Ball Club
2008Melissa MoffittYangebup Knights Junior Ball Club
2007Anne GregoryGeraldton
2007Rhonda MoirSwan Districts
2007David ArcherSwan Districts
2007Tracey VandenbergheWembley
2007Leane EynonWoodlands Teeball Club
2007Rob BartonWoodlands TBAWA
2007Colin GibbYangebup Knights Junior Ball Club
2006Lynn GellatlyBunbury
2006Tracey LuksaBusselton
2006Jane TaylorGingin
2006Kay BastowNorth Coast
2006Phillip BastowNorth Coast
2006Josephine BastowNorth Coast
2006Karen CoughlanNorth Coast
2006Kevin ShemNorth Coast
2006Robyn ShemNorth Coast
2006Kenny MortonParaburdoo
2006Terrell BroadParaburdoo
2006Quentin BroadParaburdoo
2006George GeorgisPerth Cubs
2006Richard AllportPerth Cubs
2006Gordon CrabbeRockingham Raptors
2006Mark DwyerTom Price
2006Derek HewittTom Price
2006Keith LangeWilletton
2006Tanya WylieYangebup Knights Junior Ball Club
2005Joanne BradburyAK Strikers
2005Annette SteineckeAK Strikers
2005Ric FloreyPerth Cubs
2005John BochatRockingham Raptors
2005Karen BosmanRoleystone
2005Fiona PedullaRoleystone
2005Mike DeanScarborough
2005Derek BantumThornlie
2005Craig ShepherdWilletton
2002Marilyn RoyerBusselton
2002Terry ThompsonBusselton
2002Deanne DelamotteDunsborough
2002Gary DelamotteDunsborough
2002Bob SimkinsHedland
2002Ray ScottKalamunda Rangers
2002Chris BurgessMelville Districts
2002Kerry BurgessMelville Districts
2002Glenda WithersNewman Teeball Association
2002Grant MortonParaburdoo
2002Paul PlankenWanneroo/Joondalup
2002Jane KnowlesWickham/Roebourne
2002Dave FennerYangebup Knights Junior Ball Club
2001Jeoff WatsonAK Strikers
2001Bernie SteineckeAK Strikers
2001Murray WilliamsClaremont PCYC
2001Yvonne GillettClaremont PCYC
2001Hazel BovellForrestfield
2001Daryl VirgoGoldfields
2001Barbara Anne RogersPerth Cubs
2001Paul HarrisRoleystone
2001Sue LothianWoodlands Teeball Club
2000Manuel MallClaremont PCYC
2000Anne GregoryGeraldton
2000Michael KingHedland
2000Ron WortleyMandurah
2000Bevan PitcherRockingham Raptors
2000Debra PitcherRockingham Raptors
2000David RothwellRockingham Raptors
2000Jenny SnellingRoleystone
2000Danny HankinThornlie
2000Helen VersteeganTom Price
1999Robert FowlerAvon Districts
1999Jordan ShonisBelmont
1999Peter McCormackBelmont
1999John LiddingtonBelmont
1999Neil RankineGoldfields
1999Waerata DiSilverKalgoorlie
1999Gail MortonParaburdoo
1999Wendy MaysRoleystone
1999Peter MaysRoleystone
1999Marco VittigliaWoodlands Teeball Club
1999Bill AllanWoodlands Teeball Club
1998Kevin CockburnAK Strikers
1998Daryl BrissetCanning Cougars
1998Kay BriggsCity Beach
1998Allison DixeyForrestfield
1998Garry DixeyForrestfield
1998Tony ChaplinHedland
1998Melony TurnerParaburdoo
1998Trevor NaullsStirling Apache
1998Mark KnowlesWickham/Roebourne
1996Brian TysoeBalcatta
1996Robina McConnellCity Beach
1996Rod DellaKarratha
1996Trish DellaKarratha
1996Greg Mount-BrysonPerth Cubs
1996John Van EmmerlootSwan Districts
1995Garry CrowdBunbury
1995Sharon SpinnerClaremont PCYC
1995Heather CamposClaremont PCYC
1995Patricia ColesEsperance
1995Joe ColesEsperance
1995Bob WoodcockGoldfields
1995Barbara DennisKwinana
1995Eileen FlynnThornlie
1995Roslyn JonesWickham/Roebourne
1994Fran ThompsonBalcatta
1994Norm WaldeckBalcatta
1994Greg MilneCity Beach
1994Wayne LewisKwinana
1994Graham RaynerMelville Districts
1994Barry HendrickMorley Eagles
1994Bryn ReedSwan Districts
1994Roberta Bradley -VendrascoSwan Districts